Skip to content

Greek Danish Dutch English French German Italian Spanish

Το πρώτο Ελληνικό portal για τον νεανικό διαβήτη τύπου 1 στην Ελλάδα!

Αρχική Forum
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα Χρήστη Κωδικός: Να με θυμάσαι

Ροφήματα / Αναψυκτικά
(1 μέλος/η είναι εδώ) (1) Επισκέπτης
Θέματα διατροφής για διαβήτη τύπου 1
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: Ροφήματα / Αναψυκτικά

Ροφήματα / Αναψυκτικά 9 Χρόνια, 5 Μήνες πριν #265

• stella
Υστερα από συζήτηση με την διατροφολόγο σχετικά με τι ροφήματα ή αναψυκτικά θα μπορούσε να πίνει ενα παιδακι με διαβήτη τύπου 1 (γιατι κι αυτά έχουν ψυχή και ζηλεύουν κάποιες φορέ τα άλλα παιδάκια που πίνουν διάφορα όταν παίζουν) έτσι ώστε να μην αυξάνεται το ζάχαρο του , ειναι τα εξής:
- Καινούριο Ice Tea με 0% ζάχαρη (δροσιστικό )
- Καινούρια Fanta 0% ζάχαρη
- Sprite 0% ζάχαρη
- Coca Cola 0% ή light
- Νερό με γεύση φρούτων (Cortex)

Τα παραπάνω έχουν ίχνη γλυκαντικών ουσιών κι καθόλου ζάχαρη και έτσι δεν ανεβάζουν το ζάχαρο. Βέβαια και αυτά με μέτρο για να μην συνηθίζει το παιδάκι και ζητάει συνέχεια. Αλλά είναι μια καλή ενναλακτική και μια αλλαγή για το παιδί για να μην αισθάνεται την ΄΄απαγόρευση΄΄ και να ζει όπως οι φίλου του!

Re:Ροφήματα / Αναψυκτικά 9 Χρόνια, 5 Μήνες πριν #268

• nikos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση Στέλλα,

Μπράβο, έτσι ρε παιδιά, να ανοίγετε posts και να γράφετε ότι ξέρετε:cheer:
Έτσι βοηθάμε νέους γονείς και εμάς φυσικά

Σχετικά με τα αναψυκτικά Στέλλα, εμάς δεν ζητάει, αλλά όταν θέλει κάτι του δίνουμε τσάι που αναφέρεις.

Δεν έχει δοκιμάσει ακόμη coca cola και ανθρακούχα καθώς δεν είναι και ότι το καλύτερο για παιδιά της ηλικίας του. Όχι ότι δεν θα του δώσουμε αν ζητήσει ή αν ζηλέψει από κάποιο παιδάκι στο σχολείο.. Απλά προς το παρόν τα αποφεύγουμε..

Είμαστε τυχεροί στην ατυχία μας που ζούμε σε μια εποχή που υπάρχουν σχεδόν όλα χωρίς ζάχαρη και δεν θα στερηθούν τίποτα τα παιδιά. Φαντάσου Στέλλα να ήμασταν 10 χρόνια πίσω που δεν υπήρχε σχεδόν τίποτε..

Re:Ροφήματα / Αναψυκτικά 9 Χρόνια, 5 Μήνες πριν #270

• stella
Νικο εχεις απολυτο δίκιο!
Κι εγω για την ώρα δεν της έχω δώσει αναψυκτικά με ανθρακικό και παραμένω στο κρυο τσάι, αλλά στο μέλλον φαντάζομαι δεν μπορούν να τα αποφυγουν τα παιδιά.

Σχετικά με την εποχή μας που λες κι εσυ, όντως είμαστε τυχεροί γιατι κάθε μέρα ανακαλύπτω καινούρια προϊόντα με 0% ζάχαρη που μπορώ να δώσω στο παιδί μου και να ζει απόλυτα φυσιολογικά.

Επίσης, έκανα ενα test αυτη την εβδομάδα, και δοκίμασα τα ΄΄πτι-μπε΄΄ μπισκότα σικάλεως τα οποία έχουν ζάχαρη (λιγο)για να δω πόσο θα της ανεβάσει το ζάχαρο. Μπορώ να πω με μεγάλη χαρά ότι το κάθε ένα μπισκοτάκι έχει μόνο 5 υδατάνθρακες (το απόγευμα εφαγε 3) και μετά από δυο ώρες είχε ένα πολύ ικανοποιητικό ζάχαρο στο 93!! Αυτο το παράδειγμα σας το δίνω γιατι εγώ προσωπικά δεν δινω στην κόρη μου καθόλου ζάχαρη (για την ώρα)και ακόμα και τα μπισκότα που τρώει κάποια απογεύματα ήταν τα πολυδημητριακά της Παπαδοπούλου χωρίς ζάχαρη. Μπορώ να πω ότι πιο πολύ της ανεβάζαν το ζάχαρο αυτά χωρίς την ζάχαρη παρά αυτά που δοκιμασα αυτήν την εβδομάδα με ζάχαρη που προανέφερα στην αρχή.

Νομίζω λοιπόν ότι αν αρχίζουμε και δοκιμάζουμε κάποια προϊόντα με μέτρο πάντα, θα δούμε ότι τα πράγματα δεν είναι και τόσο δύσκολά!!

Re:Ροφήματα / Αναψυκτικά 9 Χρόνια, 5 Μήνες πριν #290

• Nadia
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
Συμφωνώ Στέλλα,

Κανείς δεν λέει ότι δεν πρέπει να τρώνε καθόλου ζάχαρη. Εξάλλου έχω διαβάσει ότι τα γλυκαντικά (η ασπαρτάμη για παράδειγμα) είναι χημικά και συνεπώς δεν είναι ότι καλύτερο για τα παιδιά και για εμάς..

Κάθε παιδί είναι ξεχωριστό.. Στο δικό σου ένα μπισκότο θα το ανεβάσει λίγο στο άλλο περισσότερο κλπ..
Και εμείς κάνουμε συνέχεια δοκιμές και βρίσκουμε προϊόντα που δεν τον ανεβάζουν πολύ.
Αυτό όμως είναι σχετικό..
Την μία μέρα με 4 μπισκότα πτί μπέρ μπορεί να ανέβει στα 150 την άλλη στα 90. Απ'ότι διαβάζω είναι η ηλικία.. Όταν μεγαλώσει θα είναι πιο σταθερά τα νούμερα..

Πράγματι είμαστε τυχεροί στην ατυχία μας γιατί τώρα υπάρχουν πάρα πολλά προϊόντα χωρίς ζάχαρη και μπορούν να τρώνε τα πάντα χωρίς απαγόρευση..

Παράδειγμα τα παγωτά 0%. Μπορώ να του δώσω παγωτό χωρίς να κάνουμε ένεση..
Τελευταία διόρθωση: 9 Χρόνια, 5 Μήνες πριν από Nadia.

Re:Ροφήματα / Αναψυκτικά 9 Χρόνια, 5 Μήνες πριν #291

Θα ήθελα να μάθω τα παιδιά σας είναι μοναχοπαίδια. Ο δικός μας είναι ο τρίτος και μικρότερος. Και ζητάει από όλα. Και για ένα διάστημα έτρωγε γλυκά στα κρυφά. Γι΄αυτό το λόγο και σοκολάτες τρώει και αναψυκτικά πίνει(στα φανερά) και έτσι σταμάτησε να κρυφοτρώει. Το απόγευμα τώρα το καλοκαίρι το παγωτάκι του θα φάει.

Re:Ροφήματα / Αναψυκτικά 9 Χρόνια, 5 Μήνες πριν #307

Τα παιδικά παγωτά τα έχεις δοκιμάσει. Λίγο έχουν 10-15 υδατάνθρακες και αν είναι κυπελάκι παίρνει και το παιχνίδι. Τα ξυλάκια είναι καλύτερα από άλλα παιδικά. Και τρώει ότι και τα αδέλφια του.
Πήγαμε θάλασσα και πήραμε παγωτό από το περίπτερο μες στην χαρά ήταν.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Χρόνος για την δημιουργία της σελίδας: 0.27 δευτερόλεπτα

Συνδεδεμένοι χρήστες

Έχουμε 245 επισκέπτες συνδεδεμένους

Follow us on Twitter