Skip to content

Greek Danish Dutch English French German Italian Spanish

Το πρώτο Ελληνικό portal για τον νεανικό διαβήτη τύπου 1 στην Ελλάδα!

Αρχική Forum
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα Χρήστη Κωδικός: Να με θυμάσαι

Φαγητό με φίλους
(1 μέλος/η είναι εδώ) (1) Επισκέπτης
Θέματα διατροφής για διαβήτη τύπου 1
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Φαγητό με φίλους

Φαγητό με φίλους 9 Χρόνια πριν #311

• stella
Καλημέρα σε όλους.
Χτες είχα την ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ χειρότερη εμπειρία , και λέω την πρώτη μου γιατί με περιμενουν πολλές τέτοιες δυστυχώς στο μέλλον!!
Ημουνα με την κόρη μου στην παιδική χαρά και έπαιζε με τις φίλες της . Η ώρα ήταν 10 το βράδυ και είχαμε φάει το βραδινό μας και βγήκαμε μια βόλτα μέχρι να περάσει η ώρα και να γυρίσουμε να πιει το γάλα της και να κοιμηθεί. Μετά όμως απο μια ωρα απο το βραδυνό της , την μέτησα και είχε 90. Οπότε έπρεπε να φύγουμε για να πάμε σπίτι να πιει το γάλα. Σκέφτηκα να της δώσω λίγο κράκερ για να μείνει παραπάνω αφού περνούσε τόσο καλα και επαιζε με τις φίλες της. Δεν πρόλαβα όμως και μια μαμα έφερε παγωτά για όλα τα παιδάκια και εκεί ήταν που έζησα τα χειρότερα....
Την πήρα κατευθείαν αγκαλιά να φύγουμε - γιατί έτσι κι αλλιώς επρεπε - αλλά δεν πρόλαβα και είδε τα παγωτα που αρχισαν να τρώνε τα παιδια.
Στο δρόμο φυσικό είναι , αρχισε να κλαίει γιατί ήθελε να μείνει κι αλλο. Αλλα το χειρότερο ήταν όταν άρχισε να μου λέει κλαίγοντας: ΄΄Γιατί μαμά; Γιατί οι φίλες μου δεν μου δώσανε κι εμένα παγωτό; Γιατί μαμά; Ηθελα κι εγώ παγωτό! Οι φίλες μου δεν μου δώσανε...΄΄
Της εξήγησα ότι σου φέρανε κι εσένα παγωτό αλλά εγώ τους είπα να μην σου δώσουν γιατί εμείς το βράδυ δεν τρώμε παγωτό!

Ηθελα να ανοίξει η γη να με καταπιεί!
Τί να καταλάβει ενα παιδάκι 3 χρονών; Οτι και να του πεις , εκείνο το μόνο που ένιωσε εκείνη την στιγμη ήταν η απομόνωση από τις φίλες της. Πρώτον γιατί την πήρα και φύγαμε απο το παιχνίδι της και δευτερον γιατι όλοι φαγανε παγωτό εκτός από εκείνη!

Σας ρωτάω λοιπόν , σε τέτοιες περιπτώσεις τι κάνετε; Μερικοί από εσας έχετε μεγαλύτερη εμπειρία ή απλά έχετε αντιμετωπίσει παρόμοιες καταστάσεις... Τί κάνουμε λοιπόν;

Κι ακόμη είναι αρχή!!

Re:Φαγητό με φίλους 9 Χρόνια πριν #315

Κι εμείς τύχαμε να είμαστε στην παιδική και να τρώνε οι φίλοι του κέικ. Τον άφησα να παίζει με τα άλλα παιδάκια. Τώρα ξέρει ότι δεν τρώει όταν δεν πρέπει και οτιδήποτε, άλλη φορά του δώσανε σνακ τύπου γαριδάκια δύο μόνο για την λιγούρα. Πολλές φορές του δίνω μια μπουκιά από αυτά που βλέπει να τρώνε.

Re:Φαγητό με φίλους 9 Χρόνια πριν #316

• nikos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
Καλησπέρα Στέλλα,

Όλοι μας έχουμε περάσει ανάλογες καταστάσεις.
Κατά την γνώμη μου κακώς το πήρες το παιδί.
Θα έπρεπε να φάει κανονικά μαζί με τα άλλα παιδιά εφόσον έτυχε έτσι. Στο κάτω κάτω, δεν θα πάθει τίποτε αν φάει γλυκό ή παγωτό (που δεν ανεβάζει και πολύ γιατί έχει λίγους υδατάνθρακες). Θα το μετρούσες μετά από 2 ώρες και αν χρειαζόταν θα έκανες actrapid ή δεν θα έπινε το γάλα του..

Ποτέ μην του δείχνεις φανερά ότι δεν πρέπει να φάει ενώ τα άλλα παιδιά (φίλοι του) τρώνε σε αυτή την ηλικία εφόσον δεν είναι σε θέση το παιδί να καταλάβει κάποια πράγματα..

Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να νιώσει κατώτερο η στο περιθώριο..
Στον παιδικό σταθμό καμιά φορά, τυχαίνει να έχει κάποιο παιδάκι γενέθλια και δεν το ξέρουμε νωρίτερα..
Τρώει κανονικά τούρτα μαζί με τα άλλα παιδιά και μετά κάνουμε διορθωτική στο σπίτι και όλα καλά..
Άν το ξέρουμε νωρίτερα, του κάνουμε actrapid και τρώει ελεύθερα ότι θέλει μαζί με τα άλλα παιδιά.

Δεν πειράζει άν για μερικές ώρες έχει λίγο παραπάνω το παιδί, το κακό στην ηλικία αυτή είναι να έχει χαμηλά και να στερείτε..

Κατά την γνώμη μου το πάν είναι η ψυχολογία του παιδιού και η δική μας φυσικά.

Re:Φαγητό με φίλους 8 Χρόνια, 12 Μήνες πριν #318

• stella
Νίκο,
εχεις δίκιο αλλά ξέρεις δεν θέλω να ξεφευγει γιατι τα παδια αν τους δωσεις μια φορα, αυτο ήταν. Το ξέρω , γιατί της δίνω μερικές φορές διάφορα και μετα όλο αυτα τα καινούρια μου ζηταει!Ετσι είναι τα παιδάκια , όπως τα μάθεις.

Αλλά πες μου κάτι σε παρακαλώ, επειδή εγώ ποτέ δεν έχω κάνει διορθωτική γιατι δεν έχει χρειαστει, αν φαει για παράδειγμα ενα βράδυ παγωτο που βέβαια θα το πάει στα ύψη το ζάχαρο, μετά μπορώ να κάνω actrapid στο σπιτι; Και σε ρωταω για το βράδυ γιατι τότε είναι που βγαίνουμε και παίζει και βλεπει διάφορα και οταν γυρναμε κατα τις 11:00 το βραδυ πινει το γάλα της και κοιμάται. Οποτε αναρωτιέμαι , αν φαει καποιο βραδυ ενα παγωτο ξαφνικά , κανουμε διορθωτική actrapid για να πεσει γιατι απ οτι ξέρω με την novorapid πιανει αμεσα και την βάζεις όποτε θες - πριν ή μετα το φαγητό.

Συμφωνω αν τύχει γενεθλια ή διαφορα τετοια ξαφνικά events, αλλα πιστευω οτι οσο είναι στο χερι τωρα που ειναι μικρα πρεπει να μαθουν πχ οτι παγωτο δεν τρώμε όποτε θελουμε.

Στο παιδικο σταθμο ποιος το μετραει το παιδι; Εκεί η δασκάλα; Γενικά είναι ενημερωμένοι ;
Εγώ που ρώτησα διάφορους σταθμούς εδώ , δεν έχουν ιδέα και φυσικά ούτε και τα ιδιωτικά σχολεία!

Re:Φαγητό με φίλους 8 Χρόνια, 11 Μήνες πριν #321

Στέλλα,
Εμείς στο νηπιαγωγείο πηγαίνουμε κάθε μέρα και τον μετράμε. Η νηπιαγωγός μας ενημερώνει για γενέθλια και του κάνουμε επιπλέον μονάδες και τρώει ότι και τα άλλα παιδιά. Μια μέρα πήγαν επίσκεψη στην πρώτη τάξη και τους κέρασαν διάφορα γλυκά. Ο μικρός δεν έφαγε τίποτα, τα κρατούσε στα χέρια του, είχα ξεχάσει να του πω τι θα φάει από αυτά που θα τους κεράσουν, η κυρία του είπε θα φας αυτό αλλά εκείνος δεν έφαγε γιατί δεν του είπα.

Re:Φαγητό με φίλους 8 Χρόνια, 11 Μήνες πριν #322

• Νίκος
Καλησπέρα παιδιά,

Σχετικά με τον παιδικό που πήγαινε, στην αρχή πηγαίναμε και μετρούσαμε. Στην συνέχεια καθώς είχε καλές μετρήσεις στο δεκατιανό, δεν το μετρούσαμε και έτρωγε κανονικά. Το μεσημέρι το παίρναμε πριν το φαγητό, (12:30)
Εκτός βέβαια αν κάποια ημέρα δεν είχε καλή μέτρηση το πρωί ή αν μας έλεγε η δασκάλα ότι είδε κάτι ύποπτο στην συμπεριφορά του.
Γενικά ήμασταν πολύ τυχεροί στον παιδικό γιατί είχαμε πολύ καλή αντιμετώπιση. Μας ειδοποιούσαν για το παραμικρό και γενικά έδειχναν πολύ ενδιαφέρον στο παιδί.

Σχετικά με τις διορθωτικές, μου κάνει εντύπωση Στέλλα ότι δεν έτυχε ποτέ να κάνετε! Μπράβο! Μήπως το παιδί παράγει από μόνο του λίγο?

Σχετικά με το φαγητό, η δική μου άποψη είναι ότι μπορεί να φάει ότι θέλει (με μέτρο βέβαια) και όταν μπορεί.
Δεν γίνεται να μεγαλώσει ένα παιδί και να μην γευτεί το παγωτό, το καρπούζι το σταφύλι!

Είναι θέμα χρόνου πότε θα τα φάει..

Απλά τα δίνεις με φειδώ, και κοιτώντας τους καταλόγους με ισοδύναμα. Δεν είναι κακό να φάει καρπούζι ή σταφύλι ή παγωτό.. Απλά την ποσότητα που πρέπει (σύμφωνα με τους πίνακες) και δεν θα του ανέβει το ζάχαρο γιατί απλά θα πάρει τις θερμίδες και τους υδατάνθρακες που πρέπει.. Εννοείται βέβαια ότι όταν αρχίσει να λέει θέλω κι άλλο δεν θα του δώσεις και θα του εξηγήσεις γιατί δεν του δίνεις περισσότερο..

Μπορείς να του δίνεις τα πάντα Στέλλα, αρκεί να του δίνεις την ίδια ομάδα τροφίμων και την σωστή ποσότητα..
Για παράδειγμα, το βράδυ αν είστε έξω και θέλει να φάει παγωτό και είναι η ώρα να πιει το γάλα της, μπορείς να της δώσεις παγωτό και να μην πιει το γάλα της.. Αυτό με μέτρο βέβαια, δεν θα γίνεται συνέχεια, θα το καταλάβει το παιδί και δεν θα ζητάει συνέχεια..

Πάνω σε αυτό είμαστε τυχεροί γιατί όλο και περισσότερα προϊόντα εμφανίζονται με χαμηλά λιπαρά και θερμίδες..
Τελευταία διόρθωση: 8 Χρόνια, 11 Μήνες πριν από nikos.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Χρόνος για την δημιουργία της σελίδας: 0.13 δευτερόλεπτα

Συνδεδεμένοι χρήστες

Έχουμε 226 επισκέπτες συνδεδεμένους

Follow us on Twitter