Skip to content

Greek Danish Dutch English French German Italian Spanish

Το πρώτο Ελληνικό portal για τον νεανικό διαβήτη τύπου 1 στην Ελλάδα!

Αρχική Forum
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα Χρήστη Κωδικός: Να με θυμάσαι

Φαγητό με φίλους
(1 μέλος/η είναι εδώ) (1) Επισκέπτης
Θέματα διατροφής για διαβήτη τύπου 1
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Φαγητό με φίλους

Re:Φαγητό με φίλους 9 Χρόνια, 1 Μήνας πριν #325

• stella
Γενικά της δίνω και τρώει σχεδον τα πάντα και για να πω την αλήθεια δεν λέει και ποτέ όχι!!
Τα νουμέρα της είναι αρκετά καλά γι αυτό και δεν έχει χρειαστεί ακόμα να κάνουμε διορθωτική . Φαντάζομαι ότι θα γίνει κι αυτό στο μέλλον.

Τώρα που είναι καλοκαίρι και είμαστε στο εξοχικό , έχουν βελτιωθεί τα νουμερά της γιατι βεβαια είναι όλο παιχνίδι και θάλασσα με φίλους και η ψυχολογία της είναι τέλεια!

Ααααααααααααα!!!
Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την πρώτη μας απόπειρα να φάμε τουρτα σε παρτυ..... ναι φίλοι μου, της έκανε παραπάνω δόση και έφαγε η πριγκίπισα μου τουρτα μαζί με τις φίλες της για πρώτη φορά μετα απο εφτά μήνες!!!!!! Ηταν μεσ στην καλύ χαρά σας λέω, είχε τρελαθεί το μωρό μου! Και βέβαια χαιρόμουν κι εγώ που την έβλεπα έτσι !Με ρώτησε όμως με ένα παραπάνω: ΄΄Μαμά , εμείς θα φάμε τούρτα;΄΄ Παρόλο που το συζητάγαμε απο το πρωί για το πάρτυ και την τούρτα δεν μπορούσε να πιστεψει μεχρι που την έφαγε!
Ολα πήγαν ρολόι και το αποτελέσμα ήταν ικανοποιητικό. Μεταξύ μας θα μπορούσα βέβαια να της δώσω λίγο παραπάνω γιατί η δόση μας έπεσε πολύ, αλλά τώρα έμαθα. Ειχα ένα άγχος φυσικά το παραδέχομαι αλλά δεν της το έδειξα καθόλου και είμαι περήφανη για τον εαυτό μου !

Μπορεί για εσας να είναι συνηθισμένο αυτή η εμπειρία μου αλλά εγώ ήθελα να την μοιραστώ μαζί σας γιατι με έκανε πολύ ευτυχισμένη. Και φυσικά την κορούλα μου!

Ολα μαθαίνοται με τον καιρό, αλλά αυτο που με αγχώνει πολύ είναι το γεγονός ότι δεν καταλαβαίνει πάντα να μου πει ότι έπεσε η ΄΄γλυκούλα΄΄ της και σκέφτομαι όταν παει παιδικό , νηπιο κλπ θα προλαβαίνει η δασκάλα να την μετρήσει οταν πρέπει ; Εμένε η Εμμανουέλα είναι 3 χρονών ακόμα. Εσεις που ίσως το ζείτε πιο πολλά χρόνια, πότε αρχίζουν να καταλαβαίνουν ότι είναι χαμηλά το ζάχαρο και να το λένε στην ώρα τους;Δεν ξέρω, ίσως όταν τα παιδάκια είναι 5 ή 6 χρονών να συνειδητοποιούν τί γίνεται και να εκφράζονται .

Re:Φαγητό με φίλους 9 Χρόνια, 1 Μήνας πριν #326

Τον πρώτο καιρό το καταλάβαινε όταν είχε υπό και μας το έλεγε. Τώρα εάν παίζει όχι. Αλλες φορές μας λέει ότι πεινάει και μετράμε και καμιά φορά είναι από την υπογλυκαιμία άλλες από την λαιμαργία. Γενικά στις αρχές το καταλαβαίναμε αμέσως και εμείς. Συνήθως ήταν άσπρος και ιδρωμένος μόνο στο κεφάλι. Τώρα τα μάτια του κάνουν μαύρους κύκλους και παραπονιέται για πονοκέφαλο.
Ακόμα και τώρα όταν πάμε σε γενέθλια ρωτάει "τούρτα θα φάμε". Τρώει ότι λαχταράει η ψυχή του και πάντα κάνουμε επιπλέον μονάδες και παίζει μέχρι να κουραστεί. Φυσικά το παιχνίδι καίει τα απαγορευμένα.

Re:Φαγητό με φίλους 9 Χρόνια, 1 Μήνας πριν #329

• nikos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
Εύχομαι Στέλλα να είναι πάντα έτσι!

Πιστεύω ότι το παιδί πρέπει να παράγει λίγο γι'αυτό πιστεύω (σε συνδυασμό με την καλή ρύθμιση που τις κάνεις) δεν απαιτείται ποτέ διορθωτική.. Εύχομαι να μείνει έτσι..

Έχει περάσει τον "Μήνα του Μέλητος" ?
Σε περίπτωση που δεν το ξέρεις, ο μήνας του μέλητος είναι μια περίοδος μετά την διάγνωση που απαιτείται πολύ λίγη ινσουλίνη καθώς παράγει μόνο του. Διαρκεί από μερικές ημέρες μέχρι μήνες!
Έχω ακούσει περίπτωση που διαρκεί 3 χρόνια!

Σχετικά με τα "απαγορευμένα" μου θυμίζεις την πρώτη δική μας εμπαιρία..
Μετά την αρχική διάγνωση, μόλις γυρίσαμε σπίτι την επόμενη ημέρα είχε γενέθλια! (3 ετών). Κάναμε παραπάνω μονάδες και έφαγε ότι ήθελε! Φυσικά και ξετρελάθηκε.. Είχαμε μεγάλο άγχος βέβαια και δεν ξέραμε αν κάναμε πολύ η λίγο γιατί κανείς γιατρός δεν μπορεί να πεί πόσες μονάδες να κάνεις για κάτι "απαγορευμένο". Αυτό γιατί για μια ίδια ποσότητα τούρτας για παράδειγμα το δικό σου παιδί χρειάζεται 1 μονάδα για παράδειγμα και το δικό μου 2.. Αυτό θα το δείς στο δικό σου παιδί εμπειρικά. Αυτό που έχω να πώ εγώ είναι να είσαι φειδωλή με τις μονάδες γιατί καλύτερα να έχει λίγο παραπάνω παρά να κάνεις περισσότερο και να έχει υπογλυκαιμία..

Σχετικά με την υπογλυκαιμία, σχεδόν πάντα το καταλαβαίνει και μας το λέει. (τώρα είναι 4 ετών) Απο την αρχή μας το έλεγε.
Μερικές φορές όμως δεν το καταλαβαίνει, ούτε φαίνεται..
Στο δικό μου παιδί, τα συμπτώματα είναι ιδρώτας που κολλάει στο μέτωπο και τα χειλάκια του χλωμιάζουν.

Re:Φαγητό με φίλους 9 Χρόνια, 1 Μήνας πριν #330

Στην αρχή και ο δικός μας η υπογλυκαιμία του ήταν με ιδρώτα και ωχρότητα και έτσι το καταλαβαίναμε αμέσως. Τώρα άλλαξαν τα πράγματα.
'Εχει 10 μέρες που πάχυνε και ψήλωσε και οι μετρήσεις του έχουν τρελαθεί. Τα ίδια τρώει, σε περισσότερη ποσότητα, πιο πολλές μονάδες του κάνουμε και πάλι έχει ψηλά νούμερα.
Τον Ιούλιο ο μέσος όρος στις μετρήσεις ήταν 125 και τώρα τον Αύγουστο 165.

Re:Φαγητό με φίλους 9 Χρόνια πριν #331

• stella
Συμφωνώ μαζί σας γιατί και η κόρη μου αρχίζει και χλωμιάζει ή κάνει μαυρους κύκλους στα μάτια της όταν έχει υπογλυκαιμία, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν μου το λέει πάντα όποτε καποιες φορες που θα μου πει ότι πεινάει μπορεί να είναι στα ύψη ή όντως να έχει υπογλυκαιμία. Πιστευω ότι με τον καιρό θα το καταλαβαίνει απο μόνη της καλυτερα, τουλάχιστον έτσι θέλει να πιστευω ότι γίνεται.

Πειτε μου όμως κάτι ....οταν λέτε ότι τρωει ότι θέλει στα πάρτυ , δηλαδή ότιδήποτε; και πως υπολογίζετε τις μονάδες που θα τους βάλετε πριν το πάρτυ; Ή μήπως κάνετε την γρήγορη ινσουλίνη αφου φάνε; Θα ήθελα να μου πείτε για παραδειγμα πόση γρήγορη τους βάζετε όταν είναι πανε σε πάρτυ;
Και έχω και αλλη μια απορία....οταν πάμε σε πάρτυ και της βάλω παραπάνω δόση για να φάει οπως λέτε ότι επιθυμεί, στην συνέχεια έχω πάντα το άγχος για το πότε θα φάει την τούρτα. Δηλαδή τι εννοώ, το περιθώριο χρόνου είναι συγκεκριμένο οπότε δεν θα πρέπει να αργήσει πολύ ώρα αφού τελειώσει το φαί μέχρι να φάει την τούρτα. Σωστά; Στα πάρτυ όμως δεν μπορεις να υπολογίσεις πότε θα βγάλουνε την τούρτα, μπορεί να είναι μετα μια ώρα απο το φαί ή και μετά από δυο ώρες , τότε τι κάνετε;

Re:Φαγητό με φίλους 9 Χρόνια πριν #332

• Nadia
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
Στέλλα,

Πως να υπολογίσεις τα ισοδύναμα ώστε να βγάλεις δόση όταν δεν ξέρεις τι θα φάει και πόσο θα φάει...

Εγώ κάνω κατά προσέγγιση και από την εμπειρία μου πάντα με γνώμονα ότι καλύτερα να έχει λίγο παραπάνω σάκχαρο παρά λιγότερο (υπογλυκαιμία).
Πρίν πάμε, δεν κάνω για να δώ τι υπάρχει διαθέσιμο και τί όρεξη έχει. Μόλις πάω κάνω συνήθως 1-1,5 μονάδες και σχεδόν πάντα είναι μια χαρά. Σε περίπτωση που δώ ότι μόνο παίζει και δεν τρώει, ευτυχώς υπάρχει ο χυμός..

Το πρόβλημα σχεδόν πάντα στα μη προγραμματισμένα είναι ότι δεν ξέρεις τι θα φάει και πόσο.. 'Οταν μεγαλώσει λίγο και καταλάβει ότι δεν μπορεί να τρώει ότι θέλει ακόμη και σε party κλπ θα μπορείς να υπολογίσεις..
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Χρόνος για την δημιουργία της σελίδας: 0.32 δευτερόλεπτα

Συνδεδεμένοι χρήστες

Έχουμε 267 επισκέπτες συνδεδεμένους

Follow us on Twitter