Skip to content

Greek Danish Dutch English French German Italian Spanish

Το πρώτο Ελληνικό portal για τον νεανικό διαβήτη τύπου 1 στην Ελλάδα!

Αρχική Forum
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα Χρήστη Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΣΑΛΑΤΑ....
(1 μέλος/η είναι εδώ) (1) Επισκέπτης
Θέματα διατροφής για διαβήτη τύπου 1
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΣΑΛΑΤΑ....

ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΣΑΛΑΤΑ.... 4 Χρόνια, 5 Μήνες πριν #3710

• Darksea
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
Καλησπέρα....
Ο γιος μου 3,5 ετων διαγνωστηκε πριν 20 μερες με ΣΔ1.Δεν τρωει για κανενα λογο τη σαλατα(δεν την ετρωγε και πριν)....εχουμε δοκιμασει τα παντα....ΤΙΠΟΤΑ!!!!!αγχωνομαι....
οποτε μειωνω τις προκαθορισμενες μοναδες ινσουλινης(ακολουθει ενα σχημα απο τον πρωτο γιατρο που τον ειδε,πρωι-μεσημερι-απογευμα-βραδυ συγκεκριμενες μοναδες).Αυριο θα τον δει η κ.Βαζαιου....
ελπιζω να μην ειναι τοσο τραγικο που δεν τρωει σαλατα,,χορταρικα κτλ....
εσεις τι προγραμμα διατροφης ακολουθειται?
εμας λεει....
ΠΡΩΙ
γαλα + τοστ η κουλουρι θεσσαλονικης
φρουτο
ΜΕΣΗΜΕΡΙ
πρωτεινη 2 παλαμες του παιδιου
σαλατα
μια κουπα νες υδατανθρακες (εμας μονο ζυμαρικα τρωει,και πριν δυσκολος ηταν στο φαγητο)
ΑΠΟΓΕΥΜΑ
γιαουρτι +φρουτο
ΒΡΑΔΥ
οπως μεσημερι

αυτο ειναι το βασικο....

Εσεις πως φτιαχνεται το διατροφολογιο του παιδιου σας?....
οταν εχει κανει την ινσουλινη και δεν τρωει για κανενα λογο τι κανετε?

help αγχωνομαι....
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!

Απ: ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΣΑΛΑΤΑ.... 4 Χρόνια, 5 Μήνες πριν #3711

• nikos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
Καλημέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας,

Το παιδί δεν θα αλλάξει απότομα τις διατροφικές του συνήθειες.. Χρειάζεται σιγά σιγά να μάθει να τρώει και σαλάτα..
Ίσως βοηθούσε αν εμπλουτίζατε την σαλάτα με κοτόπουλο, σος, τυρί, καλαμπόκι κλπ..

Και εμένα ο γιος μου διαγνώστηκε 2,5 ετών.. Μην αγχώνεσαι, όλα θα πάνε καλά.. Με τον καιρό θα δεις ότι απλά είναι μια νέα ρουτίνα. Το παιδί θα είναι μια χαρά και δεν θα στερηθεί τίποτε..

Είμαι σίγουρος ότι η κ. Βαζαίου θα σας κατατοπίσει και θα σας δώσει λύσεις στα προβλήματα που έχετε. Είναι αξαιρετική και είμαστε τυχεροί που την έχουμε στην Ελλάδα.

Στο θέμα της διατροφής θα μπορούσε να σε βοηθήσει αρκετά μια διατροφολόγος που θα μπορούσε να σου φτιάξει μια δίαιτα με αυτά που αρέσουν περισσότερο στο παιδί. Φυσικά, βοηθάει πάρα πολύ ο οδηγός διατροφής (μπορείς να τον κατεβάσεις στο banner αριστερά) όπου μπορείς να βρείς όλες τις τροφές με τα ισοδύναμα τους.. Έτσι, όταν δεν θέλει να φάει κάτι και πρέπει να φάει, μπορείς να του προτείνεις κάποιο άλλο ισοδύναμο τροφής και να μην έχεις πρόβλημα με τις μονάδες..

Τέλος, όταν εκπαιδευτείτε καλά και ρυθμιστεί το παιδί, θα μπορούσατε να ρωτήσετε το γιατρό του και να βάλετε αντλία ινσουλίνης, που λύνει αρκετά προβλήματα ρύθμισης και παρέχει πολύ καλύτερη ποιότητα ζωής στο παιδί..

Η παρέα μας στην διάθεση σου για οποιαδήποτε πληροφορία..
Εκεί που είσαι ήμασταν και σε καταλαβαίνουμε καλύτερα από τον καθένα

Να είστε καλά

Απ: ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΣΑΛΑΤΑ.... 4 Χρόνια, 5 Μήνες πριν #3714

• Darksea
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
Καλησπέρα!!!!!Κλασεις ανωτερη ανθρωπος η κ.Βαζαιου , σε σχεση με αλλους....μας προτεινε την αντλια(οπως σε ολους)....καναμε και την εκπαιδευση διατροφης ...!!!!!
Τελευταία διόρθωση: 4 Χρόνια, 4 Μήνες πριν από Darksea. Αιτία: νεα στοιχεια

Απ: ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΣΑΛΑΤΑ.... 4 Χρόνια, 5 Μήνες πριν #3716

• Nikoletta
Καλησπέρα!Έχω ένα κοριτσάκι 6,5 χρονών και επίσης είμαστε στη διαδικασία για την αντλία.Τι εννοείς όταν λες εκπαίδευση διατροφής και η κ.Βαζαίου που δουλεύει?

Απ: ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΣΑΛΑΤΑ.... 4 Χρόνια, 5 Μήνες πριν #3717

• nikos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
Darksea,

Χαίρομαι πραγματικά που πήρατε περισσότερες πληροφορίες καθώς και ότι γνωρίσατε την κ.Βαζαίου. Επίσης χαίρομαι που αποφασίσατε να βάλετε αντλία γιατί από την δική μου εμπειρία, θα σας βοηθήσει πολύ.

Θα ήθελα όμως να σε παρακαλέσω (καθώς και όλα τα μέλη) να μην εκφράζεστε αρνητικά και να μην δυσφημείτε ανθρώπους μέσα από αυτό το Forum γιατί δεν είναι σωστό.

Σέβομαι και εκτιμώ την γνώμη σας, και για αυτό υπάρχει αυτό το site άλλωστε, αλλά παρακαλώ θερμά να μην εκφράζεστε με αυτό τον τρόπο για ανθρώπους - γιατρούς κλπ. Δεν θεωρώ τον εαυτό μου άξιο να κρίνω ένα γιατρό στην δουλειά του (όσο και αν έχω διαβάσει για το θέμα και όσο εμπειρία και αν έχω στον διαβήτη) και δεν είναι σωστό να δυσφημούμε ένα άνθρωπο από μια εμπειρία που είχαμε. Δεν έχω κανένα πρόβλημα (και εγώ το κάνω άλλωστε) να γράφω θετικά σχόλια για γιατρούς , προϊόντα κλπ, τα αρνητικά σχόλια όμως προς ανθρώπους παρακαλώ να μην γίνονται σε αυτό το Forum για λόγους ηθικής..

Απ: ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΣΑΛΑΤΑ.... 4 Χρόνια, 5 Μήνες πριν #3718

• nikos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
Εκπαίδευση διατροφής είναι να μάθετε τι πρέπει να τρώει το παιδί (διαιτολόγιο) καθώς , τι ποσότητες πρέπει να τρώει και πότε να το τρώει..
Πολύ σημαντικό στην εκπαίδευση επίσης είναι να μάθετε τα ισοδύναμα ιδατανθράκων που έχουν οι τροφές. Σε αυτό, μπορεί να σε βοηθήσει αρκετά ο "Οδηγός διατροφής" της ΕΔΕ που μπορείς να κατεβάσεις σε μορφή pdf από το banner αριστερά..
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Χρόνος για την δημιουργία της σελίδας: 0.13 δευτερόλεπτα

Συνδεδεμένοι χρήστες

Έχουμε 215 επισκέπτες συνδεδεμένους

Follow us on Twitter