Skip to content

Greek Danish Dutch English French German Italian Spanish

Το πρώτο Ελληνικό portal για τον νεανικό διαβήτη τύπου 1 στην Ελλάδα!

Αρχική Forum
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα Χρήστη Κωδικός: Να με θυμάσαι

Βραδινες υπογλυκαιμιες..
(1 μέλος/η είναι εδώ) (1) Επισκέπτης
Θέματα διατροφής για διαβήτη τύπου 1
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Βραδινες υπογλυκαιμιες..

Βραδινες υπογλυκαιμιες.. 8 Χρόνια, 9 Μήνες πριν #953

• Nansy
Καλημερα!!

Θα ηθελα να μου πειτε τις εμπειριες σας πανω στις βραδινες υπογλυκαιμιες.

Ο γιος μου ειναι 22 μηνων και εχουμε διαγνωσει τον διαβητη πριν μισο χρονο περιπου.Ακολουθουμε το σχημα των 2 ενεσεων την ημερα και ο γιατρος μας μας εχει συμβουλεψει να μην κανουμε καθολου ενεση το βραδυ οποιαδηποτε τιμη και αν δουμε..Τις προαλλες ειχαμε βαρυ υπογλυκαιμικο επεισοδιο με σπασμους,(πραγματικα ευχομαι να μην το ζησετε ποτε),ειχε κοιμηθει με 360 και ημουν ησυχη οτι δεν θα παθει τιποτα αλλα τελικα....Τωρα εχει ρυθμιστει ξανα,βεβαια κανουμε και πολλες εχτρα μετρησεις το βραδυ και προλαβαινουμε το ο,τιδηποτε.
Το βραδυ εχω αντικαταστησει το γαλα με γιαουρτι με μαρμελαδα για να τον κραταει πιο πολυ.Οι μοναδες που κανουμε ειναι μονο 1 protaphane,δεν γινεται να κανουμε λιγοτερο απο 1 μοναδα γιατι θα μεινει στην ενεση και δεν θα τον κρατησει..Με αυτη την τακτικη ξυπναμε με πολυ καλο ζαχαρο,το βραδυ παει καλα,μπορει καποιες φορες αναλογως το παιχνιδι που κανει να χρειαστει και κανενα σνακ.
Αυτο που θελω να ρωτησω,ειναι καλυτερα να εχουμε λιγο ψηλο το βραδυ πριν κοιμηθουν για να κρατηθουν ολη την νυχτα ή να τους δινουμε συνεχως σνακ κατα την διαρκεια της νυχτας για να παραμενει στα φυσιολογικα επιπεδα??Μηπως φταιει που ακομα διανυουμε την περιοδο μελιτος και δεν μπορουμε να υπολογισουμε ακριβως την εξελιξη της νυχτας???
Εσεις τι ακριβως κανετε?Τα πραγματα ειναι καλυτερα και πιο σταθερα οταν τελειωσει αυτη η περιοδος??
Ευχαριστω πολυ!

Απ: Βραδινες υπογλυκαιμιες.. 8 Χρόνια, 9 Μήνες πριν #956

Καλημέρα Νάνσυ, καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Όταν εμείς ακολουθούσαμε το σχήμα με της δύο ενέσεις η γιατρός μας μας είχε συστήσει για την αποφυγή της βραδινής υπό να βάζουμε στο γάλα του μικρού μας μια κουταλιά κορν φλάουρ, στο βραδινό.
Χτύπα ξύλο μέχρι στιγμής δεν μας έχει συμβεί σοβαρή υπό. Την βραδινή protaphane μας τις είχε αλλάξει και την κάναμε το μεσημέρι.
Το βράδυ καλά είναι να έχουν σε τόσο μικρή ηλικία υψηλά, πάνω από 150.
Όταν τελειώσει η περίοδος μέλιτος δεν θα έχετε φόβο για συχνές υπό, και όταν πάτε στην 24ώρη ακόμη καλύτερα θα είστε.

Απ: Βραδινες υπογλυκαιμιες.. 8 Χρόνια, 9 Μήνες πριν #972

• Christos
Νάνσυ μην στεναχωριέσαι και μην απελπίζεσαι με τον διαβήτη, ο διαβήτης είναι ένα τίποτα, είναι ένα μηδενικό, είναι μια ασθένεια που δεν αξίζει ούτε καν να ασχολείσαι μαζί της, στο λέων εγώ που είμαι διαβητικός 12 χρόνια.

Χρύσα τη 24 ωρη ινσουλίνη ρίχνει;

Απ:Βραδινες υπογλυκαιμιες.. 8 Χρόνια, 9 Μήνες πριν #1056

• ευα
Νάνσυ αρχικά θέλω να σου πω οτι θαυμάζω το κουράγιο σου και την υπομονή σου.εγώ έχω ενα κοριτσακι που κοντεύει 4 χρονών,έχουμε ΣΔ1 εδώ και 5 μήνες,οι πιο δύσκολοι μήνες της ζωής μου,ακόμη αναρωτιέμαι γιατι πρέπει να το περνάνε αυτο παιδάκια μικρά αλλά δυστυχώς δεν βρίσκω πουθενά την απάντηση.και εμείς 2 ενέσεις κάνουμε μια το πρωι και μια το βραδυ.υπογλυκαιμιες δυστυχώς εχουμε αρκετές αλλά μεχρι στιγμής ποτέ το βράδυ.εμάς μας πέφτει ή στις 11 το πρωι ή το μεσημέρι πριν το φαγητό.για μένα η καλυτερη λύση στην περιπτωση σου ειναι το gardian,μια μικρουλα συσκευη σαν κινητο που σου διχνει ανα πασα στιγμη το ζαχαρο του παιδιου σου,δεν πονάει οταν το βαζεις λογω μιας κρεμουλας αναισθητικης.ειχα βαλει και εγω στην μικρη μου σαν δοκιμη και περασαμε μια βδομαδα ησυχη απλως εμενα επειδη ειναι πιο μεγαλη δεν το ηθελε να το ξαναβαλουμε.αν ενδιαφερεσε να σου δωσω το τηλεφωνο της γιατρου που μας το εβαλε,δικαιολογητε απο τα ταμια.

Απ:Βραδινες υπογλυκαιμιες.. 8 Χρόνια, 9 Μήνες πριν #1057

Για την συσκευή συνεχής καταγραφής της γλυκόζης μας το σύστησε και εμάς η γιατρός μας. Αλλά μας είπε ότι δεν το γράφουν τα ταμεία, ούτε τα αναλώσιμα του.
Εύα γιατί δεν επέμενες να συνεχίσει να το φοράει η μικρή; Αφού είδατε όφελος;
Τελευταία διόρθωση: 8 Χρόνια, 9 Μήνες πριν από τριγγοπούλου χρύσα.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος για την δημιουργία της σελίδας: 0.13 δευτερόλεπτα

Συνδεδεμένοι χρήστες

Έχουμε 295 επισκέπτες συνδεδεμένους

Follow us on Twitter