Skip to content

Greek Danish Dutch English French German Italian Spanish
Increase font size Decrease font size Default font size default color green color orange color

Το πρώτο Ελληνικό portal για τον νεανικό διαβήτη τύπου 1 στην Ελλάδα!

Αρχική Forum
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα Χρήστη Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΚΑΛΗΜΕΡΑ
(1 μέλος/η είναι εδώ) (1) Επισκέπτης
Γενική κουβεντούλα

ΘΕΜΑ: ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Απ:ΚΑΛΗΜΕΡΑ 3 Χρόνια, 7 Μήνες πριν #1981

• ΓΙΑΝΝΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
nena έγραψε:
καλημερα,με το σχημα που σου εδωσε Αδαμαντια μου θα ειναι καλητερα,η Levemir ειναι 24ώρη ινσουλινη την κανουμε το βραδυ.. την ώρα και τις μοναδες θα σε ειπε η γιατρος ..εμένα την κάνει 23.30..την λέμε 24 ωρη γιατι τόσο δρα..Ενω η novorapid διαρκεί 4 ωρες περιπου καιγινεται πριν απο κάθε γευμα...

Εμάς nena μας έχει πει ο γιατρός ότι τη Novorapid μπορούμε να την κάνουμε και μετά το γεύμα (αυτό βολεύει να υπολογίσεις άν το παιδί θέλει να φάει παραπάνω, ή ακόμα και αν δεν έχει όρεξη να φάει πολύ). Έχει κάποιος γνώμη θετικά και αρνητικά σχετικά με την protaphane (12ωρη) σε σύγκριση με τη Levemir (24ωρη. Δηλαδή αναρωτιέμαι δε θα μπορούσαμε να κάνουμε και εμείς την την 24ωρη αντί 2 φορές protaphane?

Απ:ΚΑΛΗΜΕΡΑ 3 Χρόνια, 7 Μήνες πριν #1982

• Ζαχαρακι
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
Την novorapid μπορείς να την κάνεις όποτε θέλεις.
Αν δεις οτί η μικρή έχει χαμηλό ζάχαρο πριν το φαγητό,τότε μπορείς να της την κάνεις μετά φαγητού.
Αν το φαγητό δεν είναι και πολύ υγιεινό,π.χ πίτσα,τυρόπιτα,γύρο και γενικά λιπαρά φαγητά,τότε πάλι καλά είναι να γίνετε ακόμα και μία ώρα μετά φαγητού η ενέσα.
Όσον αφορά τη levemir,εννοείτε οτί μπορείς να την αλλάξεις με τη protaphane.
Κάνε μια ερώτηση και στο γιατρό σας...

Απ:ΚΑΛΗΜΕΡΑ 3 Χρόνια, 7 Μήνες πριν #1983

• ΓΙΑΝΝΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Ζαχαρακι έγραψε:
Αν δεις οτί η μικρή έχει χαμηλό ζάχαρο πριν το φαγητό,τότε μπορείς να της την κάνεις μετά φαγητού.
Αν το φαγητό δεν είναι και πολύ υγιεινό,π.χ πίτσα,τυρόπιτα,γύρο και γενικά λιπαρά φαγητά,τότε πάλι καλά είναι να γίνετε ακόμα και μία ώρα μετά φαγητού η ενέσα.

Α ρε Ζαχαράκι τί μου θύμησες μετ ην 'ενέσα'. Τη θεία μου από τη Χαρίεσα (στη Νάουσα) που τη λέει έτσι. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Το να κάνεις τη Novorapid μια ώρα μετά άν το φαγητό είναι λιπαρό έχει την έννοια ότι θα αργήσει (λόγω του λίπους) η αφομοίωση του γεύματος και οπότε θα αργήσει να ΄ανέβει' το ζάχαρο...σωστά? Γιάννη protaphane κάνουμε...το θέμα είναι άν θα μπορούσαμε να κάνουμε τη levemir αντί της protaphane και άν έχουν ουσιαστικές διαφορές μεταξύ τους ως προς τη λειτουργικότητα ( το ότι και οι δύο βραδείας δράσης το γνωρίζω)

Απ:ΚΑΛΗΜΕΡΑ 3 Χρόνια, 7 Μήνες πριν #1984

• αδαμαντια
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
Καλημερα σε ολους!!!!!!!!!!!!
Σας ευχαριστω πολυ για τις πολυτιμες συμβουλες σας.
Τι σχεση εχει η levemir me thn lenamir που εγραψα εγω χαχαχα :blink
Τελικα εμαθα γιατι δεν μ[ορουμε να τις κανουμε μαζι γιατι την ταχεια την κανουμε πριν το βραδυνο γευμα και την βραδεια πριν κοιμηθει και πιει το γαλα της.
Γιαννη μου δεν κανει να παρει βαρος γιατι δεν ειναι καλο για το ζαχαρο να εχει το παιδι παραπανω βαρος απο το κανονικο,θα τα χασουμε τα κιλα,θα προσπαθησουμε ολοι ,αλλα θα τα χασουμε.
Χαιρομαι που θα ειναι πιο ανετη να φαει οταν θελει,γιατι εμεις εχουμε θεμα γενικοτερα με τις ωρες,βεβαια η βραδυνη βραδεια πρεπει να ειναι πανω κατω καθε μερα την ιδια ωρα με μια αποκλιση μισης ωρας.
Φιλια πολλα σε ολα τα ζουζουνακια καλο πεταμα χαρταετουή παιξιμο χιονοπολεμου,αφου λενε πως την Κδευτερα θα χιονιζει
:cheer:

Απ:ΚΑΛΗΜΕΡΑ 3 Χρόνια, 7 Μήνες πριν #1985

• Ζαχαρακι
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
ΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε:
Ζαχαρακι έγραψε:

Α ρε Ζαχαράκι τί μου θύμησες μετ ην 'ενέσα'. Τη θεία μου από τη Χαρίεσα (στη Νάουσα) που τη λέει έτσι. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Το να κάνεις τη Novorapid μια ώρα μετά άν το φαγητό είναι λιπαρό έχει την έννοια ότι θα αργήσει (λόγω του λίπους) η αφομοίωση του γεύματος και οπότε θα αργήσει να ΄ανέβει' το ζάχαρο...σωστά? Γιάννη protaphane κάνουμε...το θέμα είναι άν θα μπορούσαμε να κάνουμε τη levemir αντί της protaphane και άν έχουν ουσιαστικές διαφορές μεταξύ τους ως προς τη λειτουργικότητα ( το ότι και οι δύο βραδείας δράσης το γνωρίζω)

Γιάννη...εμείς οι Μακεδόνες έτσι μιλάμε.
Αυτό που είπες για την Νovorapid και για το λίπος είναι ολόσωστο.
Για τις 24ωρες που λες,και βέβαια μπορείς να τις αλλάξεις...αντί για protaphane----levemir,αλλά θα χρειαστεί στην αρχή λίγο περισσότερο προσοχή εώς ότου βγάλετε την κατάλληλη δόση για την κούκλα σας.
Καλό τριήμερο σε όλους!!!

Απ:ΚΑΛΗΜΕΡΑ 3 Χρόνια, 7 Μήνες πριν #1986

• ολγα
Καλημερα κι απο εμενα.
Καλα Γιαννη ξεκαρδιστηκα με το σχολιο σου,αν και ακουστικα ειναι γνωριμο σε εμας εδω.Οσο αφορα το λιπος εχετε δικιο.Πριν βαλουμε την αντλια η κατερινα οταν ηταν να φαει π.χ τυροπιτα και χρειαζοταν να κανει π.χ 10 novo εκανε 6 την ωρα που ετρωγε και αλλες 4 δυο ωρες μετα[τωρα βεβαια το κανει με την αντλια].Για την levemir δεν γνωριζω αλλα την lantus που κανουμε στον θανο, την ξεκινησαμε μετα τα 6. Και η οποια γραφει οτι χορηγειται μετα τα 6, αλλα επειδη καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη εμεις ακολουθουμε τις οδηγιες των γιατρων μας.Καλο τριημερο σε ολους.
Χρόνος για την δημιουργία της σελίδας: 0.39 δευτερόλεπτα

Custom Tags Cloud

Συνδεδεμένοι χρήστες

Έχουμε 14 επισκέπτες συνδεδεμένους